4K LFD: 650 proc. wzrostu w Polsce

2018-02-08

Sprzedaż wielkoformatowych monitorów wysokich rozdzielczości ciągnie w górę cały rynek.

W IV kw. 2017 r. przychody ze sprzedaży ekranów wielkoformatowych (LFD) o rozdzielczości 4K/UHD zwiększyły się na polskim rynku o 656 proc. – według danych Contextu. Duży wzrost popytu widoczny jest w całej zachodniej Europie, gdzie przychody ze sprzedaży paneli LFD 4K/UHD prawie podwoiły się, a w ujęciu ilościowym poprawa była 3-krotna.

Zapotrzebowanie na wyświetlacze wysokich rozdzielczości ciągnie w górę wyniki na całym rynku LFD – w ujęciu rok do roku w IV kw. 2017 r. sprzedaż w zachodniej Europie wzrosła o 15 proc. Full HD pozostaje dominującą rozdzielczością (ponad 80 proc. udziału).

"Głównym czynnikiem wzrostu są wyświetlacze wysokiej rozdzielczości. Ich sprzedaż zwiększa się nawet szybciej w IV kw. ub.r., generując już niemal 30 proc. przychodów – komentuje Dominika Koncewicz, starszy analityk Contextu – Przychody w ich przypadku wzrosły o 160 proc. rok do roku w IV kw. 2017 r., a dla ekranów Full HD odnotowano spadek drugi kwartał z rzędu, tym razem o 1 proc.”

Rośnie również zainteresowanie innymi rodzajami LFD, takimi jak modele z bardzo szerokimi ekranami. Według Contextu nietypowe formy mogą pomóc w wykorzystaniu ekranów w niszowych przestrzeniach, takich jak półki sklepowe, sufity albo korytarze.

Dostawcy próbują zachęcać klientów do zakupów obniżkami cen monitorów o wysokiej rozdzielczości (w IV kw. spadły o ponad 20 proc. rok do roku - w przypadku modeli o największych rozmiarach) i dodawaniem nowych funkcji, jak poprawa bezpieczeństwa danych i wydłużenie czasu pracy do 24 godz. na dobę.

Dystrybutorzy odnotowali także wzrost sprzedaży urządzeń z wbudowanymi systemami operacyjnymi i Wi-Fi.

Samsung i Sony wciąż są wiodącymi dostawcami na rynku LFD 4K/UHD. W sumie mają ponad 60 proc. udziału w ujęciu ilościowym oraz ponad 40 proc. wartościowo w zachodniej Europie. Dystans do liderów odrabiają jednak BenQ i iiyama.

Źródło: CRN

Oceń artykuł


   

Brak głosów

Waszym zdaniem
 
Treść: *
 
Podpis: *
 
 
 
 
 
Copyright © P.H.P. MARENGO 2013. Wszelkie prawa zastrzeżone.